Joomla!

Przygotowywanie przetworów na zimę w domu – cześć 1

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 


Chcemy w skrócie przekazać co i jak robić żeby nasza praca nad przetworami nie poszła na marne. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i porad jak to zrobić żeby się nie narobić i nie zmarnować naszej pracy. Wykonując przetwory na zimę chcemy żeby były trwałe, miały wysoką wartość odżywczą i dobrze smakowały. Podstawą jest dobór składników a tym samym odpowiednia metoda konserwowania ich. Nie bez znaczenia jest również przestrzeganie czystości przy ich przygotowywaniu.

Owoce i warzywa które będziemy przetwarzać muszą być świeże, dojrzałe i zdrowe. Oczywiście są wyjątki bo np. ocet owocowy (przepis tutaj) powstaje z obierek i owoców które się nie nadają do przetwarzania.

Wybierając owoce i warzywa do przetwarzania powinniśmy pamiętać o tym aby udało się nam zachować jak najwięcej wartości odżywczych i witamin – szczególnie witaminy C w naszych produktach. Owoce i warzywa bogate w tą witaminę to: białe, czarne i czerwone porzeczki, truskawki, poziomki, maliny, czarne jagody, agrest, owoce róży, pomidory, fasolka szparagowa, zielony groszek i kapusta. Oczywiście nie powinniśmy zacząć pomijać innych owoców i warzyw które mają małe ilości witaminy C a po przetworzeniu tracą ją całkowicie – to jednak są smaczne i mają inne wartości odżywcze i smakowe oraz urozmaicą nam zimową dietę. Taki powiew lata ze słoika w mroźne popołudnie – kanapka z konfiturami malinowymi gdy za oknem śnieg. Albo młoda botwinka w środku zimy...

Konserwować możemy również: gruszki, czereśnie, wiśnie, jabłka, śliwki, borówki, ogórki, czosnek, botwinkę szczaw, buraki, cukinię, dynię, kalafiora, brokuły, marchewkę, cebulę. Na jakość i smak naszych przetworów będzie miał wpływ sposób jego przyrządzenia. Trwałość tak naprawdę zależy od tego na ile uda nam się zahamować rozwój drobnoustrojów (pleśni, bakterii, drożdży), dlatego ważną sprawą jest zachowanie jak największej czystości przy przygotowywaniu naszych przetworów.

Czym się sugerować przy doborze wielkości naczynia do przechowywania przetworów? Mała ściąga z sugestiami:
Słoiki szklane
Kompoty – słoiki większe od ¾ litra wzwyż
Przeciery – słoiki jak najmniejsze, od 1/8 litra do ½ litra

I pamiętajmy o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem. Biorąc do ręki słoik zastanówmy się co w nim chcemy zakonserwować i ile czasu może zająć nam spożycie zawartości otwartego już słoika. Przetwory po otworzeniu słoika powinniśmy przechowywać w chłodzie przez ok. 2- 4 dni w zależności od tego co jest jego zawartością.  

Do pasteryzowania owoców i warzyw możemy również używać butelek różnych wielkości ale tutaj również pamiętajmy aby wielkość otworu i szyjki była na tyle duża żeby udało nam się bez „grzebania” i stukania w denko wyciągnąć zawartość :)

Przygotowywanie i przechowywanie kiszonek  - tutaj możemy użyć szklanych słoików, fabrycznie wykonanych garnków kamiennych
lub drewnianych beczek (ale to już przy większych ilościach).

Susze przechowujmy w: blaszanych pudełkach – zamykanych szczelnie, słoikach – tutaj również szczelne zamknięcie oraz w woreczkach foliowych – najwygodniejsze będą z zapięciem strunowym.

Surowe owoce i warzywa przeznaczone do zamrożenia powinniśmy blanszować (blanszowanie –wyjaśnienie tutaj) przed zamrożeniem.

I jeszcze raz – pamiętajmy o wygotowywaniu słoików i pozostałych narzędzi które będą nam potrzebne i używane przez nas przy przygotowywaniu przetworów. Pleśń w słoikach nie jest zbyt miłą niespodzianką gdy sięgniemy na półkę w zimę.

LAST_UPDATED2  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież